Η νίκη των Αμπελοκήπων παίρνει επικές διαστάσεις αφού οι νικήτριες σήκωσαν το τρόπαιο μέσα στην έδρα του μεγάλου τους αντιπάλου του ΠΑΚ αν και βρέθηκαν πίσω στη σειρά των τελικών με 2-1 ενω έσπασαν την "κατάρα" της τελευταίας τετραετίας που τους ήθελε να είναι συνεχώς στην τετράδα των πλέι οφ του πρωταθλήματος αλλά να αποκλείονται στις λεπτομέρειες. Επίσης με την επιτυχία τους αυτή θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν την άνοδο στην Α2 κατηγορία μέσω του ειδικού τουρνουά ανόδου με τις πρωταθλήτριες ομάδες των Ενώσεων της Νοτίου Ελλάδας. Από την άλλη, το γηπεδούχο ΠΑΚ που τερμάτισε πρώτο στην κανονική περίοδο και κατέκτησε το κύπελλο της ΕΣΠΑΑΑ, υπέστη την μοναδική εντός έδρα ήττα στο πιο κρίσιμο αγώνα της χρονιάς ενώ επίσης δεν μπόρεσε για τέταρτη φορά που βρέθηκε σε τελικό (Παπαγου, Αγ, Δημήτριο, Αγ. Παρακευή, Αμπελόκηποι), να πανηγυρίσει ένα πρωτάθλημα. Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στις λεπτομέρειες του τάι μπρέικ με τις δυο...