Μετά από τις διαδοχικές νίκες σε Μελβούρνη και Σόφια, ο Stan Wawrinka επέστρεψε στις επιτυχίες, αποκλείοντας τον Benoit Paire στην πρεμιέρα του στο Ρότερνταμ. Ο 33χρονος Ελβετός τελείωσε τον αγώνα με 4 άσους και κέρδισε τους 28 από τους 39 πόντους στα πρώτα του σερβίς, για να επικρατήσει του Paire με 7-6 (4), 6-1. O Paire έκανε πρώτος break στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 5-3 στο 1ο σετ, ο Wawrinka όμως κατάφερε να ισοφαρίσει, σώζοντας ένα set point στο 9ο game και άλλα δυο set point στο 10ο game! Προηγήθηκε με 6-2 στο tie-break και έκλεισε το σετ στο 3ο του set point, ενώ συνολικά κέρδισε τα 10 από τα 11 τελευταία games της αναμέτρησης, για να σφραγίσει τη νίκη του σε 71 λεπτά. Ήταν η 9η νίκη του Wawrinka απέναντι στον Paire, στην 12η τους συνάντηση (9-3). O κάτοχος 3 Grand Slam τίτλων, Νο. 68 στον κόσμο πια, θα περιμένει την αναμέτρηση του Milos Raonic με τον Philipp Kolschreiber για να μάθει τον αντίπαλό του στον 2ο γύρο του ABN...